تاندونیت کلسیفیه

فیزیوتراپی ستون فقرات
فیزیوتراپی ستون فقرات
نوامبر 20, 2021
فیزیوتراپی کمر درد
فیزیوتراپی کمر درد
دسامبر 5, 2021

تاندونیت کلسیفیه

تاندونیت کلسیفیه

تاندونیت کلسیفیه

تاندونیت کلسیفیه شانه یکی از آسیب های شایع شانه است معمولا در افراد ورزشکار که شانه آن ها تحرک بالایی دارد رخ می دهد و حرکات شانه را دردناک می کند.

این وضعیت دردناک زمانی رخ می دهد که رسوبات کلسیم در تاندون های روتاتور کاف ایجاد شود. این تاندون ها و بافت های اطراف شانه ملتهب می شوند. کلسیفیکاسیون واکنشی اغلب در افراد جوان ایجاد می شود، اما می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد.

علت دقیق کلسیفیکاسیون واکنشی مشخص نیست، اما این روند یک پیشرفت است. هنگامی که فرآیند شروع می شود (به دلایل نامشخص)، کریستال های کلسیم شروع به تشکیل و جمع آوری در بافت های تاندون می کنند. این معمولاً دردناک نیست و بیشتر مردم متوجه تشکیل رسوبات نمی شوند. در نهایت، فرآیند کلسیفیکاسیون متوقف می شود و رسوبات کلسیم شروع به شکستن و جذب مجدد توسط بدن می کنند. در طول مرحله بازجذب است که بسیاری از افراد احساس درد می کنند.

به نظر می رسد زنان بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می گیرند. عوامل مختلفی مانند فعالیت غیرطبیعی غده تیروئید، بیماری‌های متابولیک (مانند دیابت) و استعداد ژنتیکی در افزایش خطر بروز این بیماری نقش دارند.

رادیوگرافی معمولی شانه مناسب ترین روش تصویربرداری برای تشخیص تاندونیت کلسیفیه است. 

علائم تاندونیت کلسیفیه

  • درد متوسط ​​تا شدید در شانه بخصوص هنگام بالا بردن دست به بالای سر و تحرک مفصل شانه
  • سفتی و محدود شدن دامنه حرکات شانه
  • تورم و التهاب شانه
  • درد شبانه می تواند سبب اختلال در خواب فرد شود.

روش های درمان

برای درمان این آسیب ابتدا فرد باید سطح فعالیت های خود را کاهش دهد تا فشار کمتری بر شانه ی آسیب دیده وارد شود.

استفاده از داروهای ضددرد و ضدالتهاب نیز کمک زیادی به تسکین علائم می کند ، در موارد شدید ممکن است پزشک تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی را توصیه کند.

فیزیوتراپی شانه نیز کمک زیادی به بهبود دامنه حرکتی شانه و کاهش محدودیت های حرکتی می کند.

در صورتی که علائم بیمار با روش های غیر جراحی کنترل نشود، ممکن است جراحی برای شکستن و برداشتن رسوبات لازم باشد.جراحی آرتروسکوپی آخرین گزینه متخصص ارتوپدی است. لازم به ذکر است که درد پس از جراحی می تواند تا چند هفته پس از عمل باقی بماند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در زعفرانیه – فیزیوتراپی خوب در منطقه ۱ – فیزیوتراپی در سئول – فیزیوتراپی در آصف – فیزیوتراپی در محمودیه – تاندونیت کلسیفیه