دلایل زانودرد

درمان زانودرد
درمان زانودرد
می 10, 2022
دلایل درد لگن
دلایل درد لگن
می 24, 2022

دلایل زانودرد

دلایل زانودرد

دلایل زانودرد

دلایل زانودرد

زانودرد پس از کمردرد دومین اختلال شایع اسکلتی ـ عضلانی است که اغلب افراد درجاتی از آن را تجربه کرده اند ، از آن جایی که مفصل زانو مفصل پرتحرکی است و فشار وزن نیز بر آن وارد می شود ریسک بروز آسیب دیدگی و زانودرد نیز بالا است.

فیزیوتراپی زانو موثرترین روش در درمان غیرجراحی آسیب های زانو است که در کلینیک فیزیوتراپی ولنجک به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

دلایل زانودرد

آسیب های حاد زانو

 • شکستگی: ضربه مستقیم به ساختار استخوانی می تواند باعث شکستگی یکی از استخوان های زانو شود. این معمولا یک آسیب بسیار واضح و دردناک زانو است. بیشتر شکستگی‌های زانو نه تنها دردناک هستند، بلکه در عملکرد صحیح زانو نیز اختلال ایجاد می‌کنند (مانند شکستگی کاسه زانو) یا تحمل وزن را بسیار دردناک می‌کنند (مانند شکستگی پلاتوی تیبیا). تمام شکستگی ها نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند. بسیاری از شکستگی ها به نیروی قابل توجهی نیاز دارند و معاینه کامل برای تشخیص آسیب های دیگر انجام می شود.
 • آسیب های رباط: شایع ترین آسیب آسیب ACL (رباط صلیبی قدامی) است. آسیب ACL اغلب یک آسیب مرتبط با ورزش به دلیل توقف ناگهانی و تغییر جهت است. رباط های باقی مانده (رباط متقاطع خلفی، رباط جانبی جانبی و رباط جانبی داخلی) کمتر آسیب می بینند.
 • آسیب‌های منیسک: منیسک‌های داخلی و جانبی از غضروف ساخته شده‌اند و به عنوان ضربه‌گیر بین استخوان‌های زانو عمل می‌کنند. چرخاندن زانو می تواند به منیسک آسیب برساند. پارگی مینیسک زانو یکی از دلایل زانودرد است که اغلب در افراد ورزشکار دیده می شود.
 • دررفتگی: مفصل زانو می تواند دچار دررفتگی شود، که یک اورژانس پزشکی است که نیاز به توجه فوری دارد. دررفتگی زانو می تواند جریان خون در ساق پا را به خطر بیندازد و مشکلات مرتبط دیگری را به همراه داشته باشد. این آسیب اغلب در هنگام تصادف با وسیله نقلیه موتوری رخ می دهد که زانو به داشبورد برخورد می کند.

شرایط پزشکی

 • آرتریت روماتوئید یک بیماری خود ایمنی است که می تواند هر مفصلی در بدن را تحت تاثیر قرار دهد. می تواند باعث درد و ناتوانی شدید و همچنین تورم شود.
 • نقرس نوعی آرتریت است که بیشتر در انگشت شست پا دیده می شود، اگرچه می تواند زانو را نیز درگیر کند. نقرس تمایل به شعله ور شدن دارد و در طول دوره های حاد بسیار دردناک است. هنگامی که شعله ور شدن وجود ندارد، زانو می تواند بدون درد باشد.
 • آرتریت سپتیک (آرتریت عفونی)، مفصل زانو می تواند عفونی شود. این منجر به درد، تورم و تب می شود. 

شرایط ناشی از استفاده بیش از حد

 • تاندونیت کشکک نیز از دلایل زانودرد است و با التهاب تاندون هایی است که کاسه زانو (کشکک) را به ساق پا (استخوان ساق پا) متصل می کند،مشخص می شود. تاندونیت کشکک یک بیماری مزمن است که اغلب در افرادی که در حین ورزش حرکت مشابهی را تکرار می کنند (مانند دوندگان و دوچرخه سواران) دیده می شود.
 • سندرم درد پاتلوفمورال در اثر دژنراسیون یا استرس در زیر کاسه زانو (کشکک) جایی که به استخوان ران (فمور) می رسد، ایجاد می شود. سندرم درد پاتلوفمورال در دوندگان و دوچرخه سواران رخ می دهد.
 • آرتروز زانو: فرسودگی غضروف مفصل به دلیل استفاده و افزایش سن
 • بورسیت پیش کشکک: التهاب بورس (کیسه پر از مایع) جلوی کاسه زانو ممکن است باعث درد قدامی زانو شود.

عوامل خطر زانودرد

 • بیومکانیک: مفصل زانو در عملکرد خود پیچیده است و به طور مکرر در طول روز استفاده می شود. هر گونه تغییر در حرکت مفصل (اختلاف طول پا، تغییر در شیوه راه رفتن به دلیل مشکلات کمر) می تواند باعث تغییرات ظریف و ایجاد درد و آسیب شود.
 • اضافه وزن: فشار وارده بر مفصل زانو با اضافه وزن بیشتر می شود. چاقی همچنین خطر ابتلا به آرتروز زانو را افزایش می دهد زیرا غضروف ها با سرعت بیشتری تجزیه می شوند.
 • استفاده بیش از حد در حین حرکات تکراری که در طول تمرینات خاص ( اسکی) یا شرایط کاری (دو زانو زدن طولانی مدت) مشاهده می شود، می تواند باعث شکسته شدن غضروف و منجر به درد شود.

 

کلمات مرتبط :

دلایل زانودرد – درمان زانودرد با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی زانو در تجریش – فیزیوتراپی در زعفرانیه – فیزیوتراپی در درکه – فیزیوتراپی در اوین – فیزیوتراپی در محمودیه