فتق دیسک کمر

فیزیوتراپی در خیابان الف
فیزیوتراپی در خیابان الف
ژانویه 13, 2023
فیزیوتراپی فتق دیسک کمر در زعفرانیه
فیزیوتراپی فتق دیسک کمر در زعفرانیه
فوریه 28, 2023

فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر

فتق دیسک کمر یکی از جدی ترین و در عین حال مشکلات شایع ستون فقرات است که می تواند منجر به کمردرد ، ضعف و بی حسی در پاها و اختلال در کنترل مثانه و روده شود.

ستون فقرات از ۳۳ مهره تشکیل شده است که توسط دیسک هایبین مهره ای از هم جدا شده اند. ستون فقرات به ۴ بخش تقسیم می شود:

ستون فقرات گردنی: ۷ مهره اول که در گردن قرار دارند

ستون فقرات سینه ای: ۱۲ مهره بعدی که در ناحیه قفسه سینه قرار دارند

ستون فقرات کمری: ۵ مهره بعدی که در قسمت پایین کمر قرار دارند

ستون فقرات خاجی: پایین ترین ۵ مهره، که در زیر کمر قرار دارد، همچنین شامل ۴ مهره است که استخوان دنبالچه (دنباله) را تشکیل می دهند.

با افزایش سن، دیسک بین مهره ای ممکن است آب خود را از دست داده و خشک شود. با این اتفاق، دیسک اسفنجی (که بین قسمت های استخوانی ستون فقرات قرار دارد و به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند) فشرده می شود. این ممکن است خطر شکستگی حلقه بیرونی سخت دیسک را افزایش دهد، در این شرایط تکه های مواد دیسک می توانند روی ریشه های عصبی واقع در پشت فضای دیسک فشار بیاورند. این می تواند باعث درد، ضعف، بی حسی یا تغییر در حس شود.

بیشتر فتق‌ های دیسک در قسمت تحتانی ستون فقرات کمری، به‌ویژه بین مهره‌های چهارم و پنجم کمری و بین مهره پنجم کمری و مهره اول خاجی (سطوح L4-5 و L5-S1) رخ می دهد.

دلایل فتق دیسک کمر

این بیماری به دلیل تغییر در ساختار دیسک طبیعی ایجاد می شود. بیشتر اوقات، بیماری دیسک در نتیجه افزایش سن و شکسته شدن طبیعی دیسک رخ می دهد. گاهی اوقات، آسیب شدید می تواند باعث فتق دیسک طبیعی شود. همچنین آسیب ممکن است باعث بدتر شدن فتق دیسک شود.

اگرچه سن شایع ترین خطر است، اما عدم تحرک بدنی می تواند سبب ضعیف شدن عضلات پشت و شکم شود که ممکن است به درستی از ستون فقرات حمایت نکنند. آسیب های کمر نیز زمانی افزایش می‌یابد که افرادی که معمولاً فعالیت بدنی ندارند در فعالیت‌ های بیش از حد سخت شرکت کنند. کارهایی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین و پیچاندن ستون فقرات دارند نیز می توانند باعث آسیب به کمر شوند.

علائم و عوارض

علائم فتق دیسک کمر بسته به محل فتق دیسک و اینکه چه ریشه عصبی به آن فشار می آورد متفاوت است. اینها شایع ترین علائم بیماری دیسک کمر هستند:

 • کمر درد متناوب یا مداوم. این ممکن است با حرکت، سرفه، عطسه یا ایستادن برای مدت طولانی بدتر شود
 • اسپاسم عضلات پشت
 • سیاتیک – دردی که از پشت یا باسن شروع می شود و از پائین پا به ساق پا یا داخل پا می رسد.
 • ضعف عضلانی در پاها
 • بی حسی در پا یا پا
 • کاهش رفلکس در زانو یا مچ پا
 • تغییرات در عملکرد مثانه یا روده

علائم بیماری دیسک کمر ممکن است شبیه سایر شرایط یا مشکلات پزشکی باشد. همیشه برای تشخیص به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان فتق دیسک کمر

درمان محافظه کارانه درد دیسک معمولاً در طول زمان موفقیت آمیز است. آن شامل:

 • داروهای ضد درد یا درمان های درد مانند اولتراسوند، ماساژ یا تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست
 • داروهای ضد التهابی مانند آسپرین، ایبوپروفن و استامینوفن
 • فیزیوتراپی
 • تزریق استروئید
 • آموزش حرکات کششی و وضعیت مناسب

با این حال، اگر درد شما طی دو تا چهار هفته به درمان محافظه‌کارانه پاسخ ندهد، وضعیت شما بر عملکرد روده یا مثانه شما تأثیر می‌گذارد، یا اگر آسیب دائمی عصبی را تهدید می‌کند، پزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد کند. روش‌های مدرن جراحی اجازه می‌دهند برخی از عمل‌های ستون فقرات از طریق برش‌های کوچک با استفاده از ابزارهای مینیاتوری انجام شوند، در حالی که از یک ابزار میکرو تصویربرداری به نام آندوسکوپ برای مشاهده محل جراحی استفاده می‌شود.

این جراحی معمولاً شامل برداشتن بخشی از دیسک است که در خارج از محل مناسب خود فشرده شده است که دیسککتومی نامیده می شود. جراح همچنین ممکن است بخواهد قسمت پشتی مهره‌ها را که لامینا نامیده می‌شود را در لامینکتومی بردارد. یا برای باز کردن سوراخ‌ها، سوراخ‌های کنار مهره‌ها که اعصاب از آن خارج می‌شوند، در فورامنوتومی با جراحی باز شود. تنها حدود ۱۰ درصد از بیماران بزرگسال دیسک کمر و حتی تعداد کمتری از کودکان و نوجوانان به جراحی نیاز دارند.

فیزیوتراپی در درمان دیسک کمر

فیزیوتراپی موثرترین و بهترین درمان غیرجراحی دیسک کمر است که با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی در زعفرانیه (فیزیوتراپی ولنجک) می توانید از آن بهره مند شوید.

فیزیوتراپی برای درمان فتق دیسک کمر با توجه به شرایط هر بیمار و نظر دکتر فیزیوتراپی با راهکارهای مختلفی ارائه می شود.

برنامه درمان بیمار مبتلا به فتق دیسک کمر می تواند شامل تمرینات ورزشی ، تکنیک های درمان دستی و دستکاری ستون فقرات ، سوزن خشک ، لیزر پرتوان و آب درمانی باشد.

متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی در زعفرانیه (فیزیوتراپی ولنجک) خدمات تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات را با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.